SERP Nedir ve SERP Analizi Ne İşe Yarar

SERP (Search Engine Results Page) türkçe karşılığı “Arama Motoru Sonuç Sayfası”dır. Arama motorlarında herhangi bir kelimeyi arattığımızda karşımıza gelen sayfalardır. SEO faaliyetlerini görmemizi sağlayan araç olarak nitelendirebiliriz. SEO ‘nun amacı arama motorlarında ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer almamızı sağlamaktır. SERP ise bu faaliyetlerinin gerçekleşip gerçekleşmediğini görmemize olanak sağlar. İlk sayfalara ya da ilk sıralara gelmek isteyenlerin SERP ile ilgili kavramları bilmeleri gerekir. Çünkü arama sonuçlarında karşımıza çıkan sayfaları iyi bir şekilde değerlendirip yolumuzu ona göre ayarlayabiliriz.

Örnek verecek olursak, saat ile ilgili bir İnternet sitemiz var ve arama sorgularında arka sıralarda yer alıyoruz. Üst sıralarda yer alan sayfalarda kullanılan anahtar kelime ya da içeriklerle ilgili verileri analiz yaparak kendimize yeni bir anahtar kelime elde edebiliriz, böylece yığın bir ortamın içinden nadir olan ortamda kendimizi bulabiliriz. Saat yerine modern saat ya da saat modelleri gibi kelime ile yeni bir yol çizmiş oluruz. Böylece alt sıralardan üst sıralar gelerek sırayı manipüle etmiş oluruz.

SERP’ ü Etkiyen Faktörler

Arama sonuçlarında karşımıza 3 faktör gelmektedir. Bunlar;

  • Başlık kısmı
  • Meta kısmı
  • URL adresi

Bu faktörleri önemli kılan özelliklerden en önemlisi seçilen anahtar kelimeyi barındırmasıdır. Bu faktörler SERP Optimizasyonu diye de geçmektedir. Zaten Seo uyumlu içerikler oluştururken bu adımları da gerçekleştirmiş olacağız. ( “Seo uyumlu içerikler nasıl hazırlanır?” adlı yazımızda bu konulara göz atabilirsiniz.) Tabi sadece SEO dostu siteler ön sıralarda yer almamaktadır. Bildiğiniz üzere reklam bazlı siteler bu kurallara uymadan da ön sıralarda yer alabilirler. SEO emek ve zaman ister, SEM sadece para ister.

SERP Analizleri Ne İşe Yarar?

Analizler, web sitelerin belirlenen anahtar kelimeleri ve rakip olacağınız sitelerin kimlerin olduğunu bulmamıza sağlayan işlemlerdir. Analizler sayesinde hangi anahtar kelimeyi kullanıp hangi sonuçlar alacağınızı kestirmeniz mümkün olmaktadır. SERP Analizleri için bir çok araçlar bulunmaktadır. Bunların bir kısmı ücretli bir kısmı ücretsiz olmaktadır. Ücretsiz olan araçların bazıları sınırlı sayıda analizler yapmamızı sağlarlar. Bazıları da sınırsızdır ancak daha az kapsamlı bir analiz sergilemektedir ve bazı sonuçları tam olarak veremeye bilmektedir. Detaylı ve kapsamlı bir analiz için ücretli analizleri kullanmaktan kaçınmamak gerekir. Çünkü çoğu insan baktıkları konuya sadece 1. sayfada ararlar, 2. sayfaya zor durumda kalmadıkça bakmazlar.

Son olarak da şunları söyleyebiliriz; SEO uyumlu site yapıp yinede üst sıralara gelmiyorum diye karamsar olmamak gerekiyor. SEO ‘nun temellerinde bulunan diğer etkende rakip analizidir. SERP sonuçlarında karşınıza çıkan siteleri analiz yapıp sıralamaları manipülasyona uğratıp kendinizi üst sıralara almak için basamakları oluşturmuş oluruz. Aslında her şey karşımıza çıkmaktadır. Güzel bir analiz ile en iyi sıralamaya sahip olan siteler yaygın olarak en faydalı ve kullanılabilir bilgiyi sunan olur. Çünkü anahtar kelimelerin yoğunluğuna göre sizi oldukça ileri ki sayfalara doğru yönlendirebilir.

Soru, görüş, öneri ve şikayetlerinizi bizimle iletişime geçerek bildirebilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.