seoda domainin onemi

Domain ve SEO İLİŞKİSİ 

Merhaba arkadaşlar, Bu makalemizde sizlere SEO’da domain nin önemini anlatacağım. Ama ondan önce küçük bir açıklama yapmak isterim:,

Uzun süredir sizlere yeni bir içerik paylaşamamanın farkındalığı ve üzgünlüğü içerisindeyiz. Ancak anlayacağınız gibi dönem sonu ve projelerimiz ve ödevlerimiz bu yönde sıklaştı. Sınav dönemimizi atlattıktan sonra tüm paylaşımlarımız ve aktifliğimiz tüm hızıyla devam edecektir. Bizi takip etmekten vazgeçmeyin.

Gelelim şimdi asıl konumuza,
Daha önce ki yazılarım da da bildiğiniz gibi SEO’da domain seçimi  SEO konusunda büyük bir önem taşımaktadır.
Ama önce kısaca domain nedir tanımlayalım

Domain 

web sitenizin internette aktif olmasını sağlayan diğer bir değişle web sitenizin alan adıdır desek basitçe tarif etmiş oluruz.

Örnek vermek gerekirse “www.eniyiseo.com bizim bir domainimizdir ve kullanıcılar bu domain sayesinde aktif olan sitemize erişebilirler.

Bu kısa bilgimizden sonra maddeler halinde devam edeceğim.

  • Sitenin ana konusunun alan adı içerisinde geçmesinde fayda vardır. Örnek olarak alan adımız Eniyiseo olduğu için bizimde sitemizin ana konusu SEO üzerinedir.
  • Domain yani alan adınızı almadan önce ilgili alan adı daha önce kullanılmış mı diye kontrol edin. Çünkü daha önce kullanılan alan adı “google” tarafından isteğinizin dışında algılanmış olabilir. Örnek vermek gerekirse “www.eniyiseo.com alan adı daha önce bizim haricimizde nasıl kullanılmış ve google bunu nasıl algılamış diye kayıtlara bakmamız lazım”
  • Alan adınızın kısa ve akılda kalıcı olması sizin için büyük bir önem taşır. Satın alacağınız alan adı maximum 2 veya 3 kelimeden oluşması SEO açısından sitenize faydalı olacaktır.
  •  Alan adınızını satın alırken daha önce kullanılmışsa bu alan adınıza backlink kontrolü yapmanızda fayda var.
  •  Alan adı uzantılarına dikkat etmeniz de büyük bir fayda var. COM uzantılı domainler kullanmanız bu konuda sizlere tavsiye edilir. Aksi taktirde kullanıcılar .COM uzantısı kullanmadığınız da yanlış yazımlarda bulanabilir buda kullanıcıları farklı siteye yönlendirebilir.
  •  Hedef kitlenizin Türkiye olduğu projelerde “com.tr” uzantılı domain kullanmanız yine size ve sitenize seo açısından büyük katkıları olacaktır.

Bu makalemizde sizlere SEO da alan adınızın önemini kısaca bahsettik. Yazılarımızdan daha fazla haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip etmeyi unutmayın.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.