Google Panda Algoritması

Google Panda Algoritması ; arama sonuçlarına büyük etki eden algoritmalardan biridir ve bu yazımızda sizlere güncellemenin neleri kapsadığı hakkında bilgiler vereceğim. Yayınlanan bu algoritma tüm webmaster ve site sahiplerini yakından ilgilendirmektedir.

Google Panda Algoritması Nedir?

Google, yayınladığı Google Panda Algoritmasıyla birlikte artık arama sorgularına daha iyi cevap verebilmek için; değerli, kaliteli ve eşsiz içeriği Google arama sonuçlarında üst sıralara getirmeyi hedeflemektedir. Yayınladığı bu algoritmayla birlikte Google; kaliteli ve değerli içerik yazan web sayfalarını arama sonuçlarında üst sıralara taşıdı bu algoritmaya veya güncellemeye uymayan web sayfalarını ise arama sonuçlarında geri sayfalara atmaya başladı. Kısaca durumu özetlemek gerekirse; kaliteli içerik sunan web sayfaları üst sıralara kalitesiz içerik sunan web sayfaları alt sayfalara atılacaktır.

Panda algoritmasında dikkat edilmesi gereken 3 önemli etken;

  1. Zayıf İçerik
  2. Yinelenen İçerik
  3. Kalitesiz içerik

 

Yayınlanan Güncelleme Listesi

panda güncelleme listesi

Yukarıda gösterdiğim listede ANA güncellemeler büyük güncellemeleri temsil etmektedir. ARA güncellemeler ise ANA güncellemeleri düzeltmek için yayınlanan güncellemelerdir.

Google Panda algoritmasıyla birlikte sadece kalitesiz içerik barındıran sayfaları değil, sitenin genelini etkiledi. Yani zayıf içerik barındıran web sayfaları, domain bazında zarar görmüştür. Google yayınladığı bu güncelleme ile sıralamaları alt üst etmiştir ve bu güncelleme ile başarılı olup hedefine ulaşmıştır. Yani içerik bakımından kötü siteleri sıralamalarda gerilere atmıştır ve kendilerini düzeltmek zorunda bırakmıştır.

Bu güncelleme ile birlikte yazılarınızda zayıf içerik, yinelenen içerik ve kalitesiz içerik olmamasına dikkat etmenizde fayda var. Daha fazlası için ;

Seo Uyumlu İçerik Nasıl Hazırlanır? ve Seo İçerikleri Nasıl Olmalıyazılarımızı okumanızı tavsiye ederim.
Google Panda Algoritması’yla birlikte dikkat edilmesi gereken sonuçlar;
  • Kısa veya yetersiz içeriklerden uzak durulmalı,
  • Kopya veya yinelenen içerikler web sayfasına konulmamalı,
  • Güncel olmayan içerikler yazılmamalı,
  • İmla bakımından zayıf içerikler varsa düzeltilmeli,
  • Arama sorgularıyla bağlantılı olmayan içerikler yazılmamalı ve ziyaretçilere yanlış yönlendirme yapılmamalıdır.

Sizde eğer sitenizin arama motorlarında ön sıralarda gelmesi için bir SEO çalışması yapmayı düşünüyor ama doğru çalışmanın nasıl olduğunu bilmiyor iseniz bizi takip edin, vereceğimiz küçük ipuçları ile sitenizi arama motoru uyumlu hale getirin. Eğer verdiğimiz ipuçlarının sizin için yetersiz kaldığını düşünüyor ve daha profesyonel bir sonuç almak istiyorsanız size danışmanlık yapmamız için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.