Google RankBrain Algoritması

Google Rankbrain algoritması: Google’nin en son versiyonlarından olan “yapay zeka” algoritmasıdır. Aslında bu yeni bir algoritma değildir. Bundan önce “HummingBird” algoritmasının yeni bir versiyonu olarak ortaya çıkmıştır. Arama sorgularında bir insan gibi değerlendirmek için geliştirilmiş yeni bir Google arama algoritmasıdır. Bu algoritma arama sorgularında, kullanıcıların davranışlarını değerlendirip kullanıcı gibi düşünmeye çalışır. Yapılan sorgularda ki soruları kaydedip, mantıklı ve doğru cevaplar almamızı sağlayan bir “yapay zeka” altyapısı ile tasarlanmıştır.

Google Rankbrain Algoritması Neden Ortaya Çıktı?

Gelecekte yapacağımız arama sorgularımız için daha etkili ve verimli bir sonuç vermeyi amaçlamaktadır. Rankbrain, arama sonuçlarındaki aramalar arasında bağlantılar kuruyor ve aklınıza gelmeyecek yüzlerce ya da binlerce olasılığı hesaba katarak insanların düşünme biçimine uygun şekilde en doğru ve verimli sonucu vermek için çalışıyor. Bu sayede arama motorlarındaki sıralamayı da büyük ölçüde etkileyebilmektedir.

Bu algoritmadan önce 2 tane önemli algoritma bulunmaktaydı bunlar; “Google Panda” ve “Google Penguen” algoritmalarıdır. Bunların amaçları kalitesiz ve özensiz, emek harcanmadan yapılmış sitelerin önüne geçmek için uygulanmış algoritmalardır. Google rankbrain algoritması artık en önemli 3. algoritma olarak hayata geçmeyi hedeflemiştir. Böylece arama sonuçlarında çok daha faydalı ve SEO tarafından daha faydalı ve özenli siteler ön sıralarda gözükecektir. Yani kopya içerikler, illegal ve organik olmayan yöntemlerden faydalanan siteleri ve de bunlar gibi birçok manipülasyonları kısa sürede tespit edip arama sonuçlarında görüntülenmesini engelleyebilecektir. Bunun en büyük nedenlerinden biri olan yapay zeka ile öğrenebilen bir sistem olmasından kaynaklanıyor. Ne kadar yeni arama sorguları yapılırsa, algoritma da kendini bir o kadar katlayarak büyümeye devam edecektir. Rankbrain’ in ortaya çıkması daha kaliteli siteler ve daha hızlı sonuçlar için ortaya çıktığını varsayabiliriz.

Bir deneye göre Google rankbrain algoritması ile Google Search mühendisleri arasında yapılan faydalı arama sonuçlarında, Rankbrain %80  Search mühendisleri ise %70 doğruluk payı ile sonuçlanmıştır. Bu sonuç sonrasında Google rankbrain algoritması sadece bir yapay zeka altyapısı ile çalışmasından değil ek olarak da “makine öğrenimi“ne de sahip olmasından kaynaklanıyor. Makine öğrenimi ile yapay zeka birbirini besleyen 2 yöntemdir. Makine öğrenimi; olasılık kuramı, istatistik, veri madenciliği ve yapay zeka gibi kavramların beslenmesini sağlayan bir yöntemdir. Örnek vermek gerekirse, bilgisayarın satranç oynamasını yapay zeka sağlarken, satrancın taktiklerini ve tekniğini anlamasını sağlayan da makine öğrenimidir.

Google RankBrain Algoritması’nın Özellikleri

  • “Yapay zeka” altyapısına sahiptir.
  • “Makine öğrenimi” ile desteklenmektedir.
  • “Kendi kendine öğrenebilen” ilk Google algoritmasıdır.
  • “Semantik” bir yapıya sahiptir.
  • Daha önce hiç karşılaşılmamış türden arama sorgularını da anlamaya çalışmaktadır.
  • Benzer anlamlara gelen terimleri tahmin etmeye çalışmaktadır.
  • İnsanlardan daha iyi tahminler yürütebilmektedir.
  • En önemli 3. algoritmadır.

Google Rankbrain algortiması o kadar mükemmeldir ki, Google mühendisleri bile nasıl çalıştığına hayret etmektedir.

Rankbrain algoritması, Googlenin en son çıkardığı algoritmadır. Diğer algoritmalar için sitemizde bulunan veya yayımlanacak olan yazılarımızı okumayı ve takip etmeyi unutmayınız…

 

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.