Responsive Web Siteler İçin Neden Önemli

Web sitelerimizi tasarlarken siteye erişebilmek için birçok platformun var olduğunu ve bunları birçok insanın kullandığını varsayarak ilerlememiz gerekmektedir. Responsive; web sitelerimizin bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar için yapıldığı bir işlemdir. Bu işlemler web sitelerimiz tasarımını platformlara karşı duyarlı olmasını sağlamaktadır.  Bu duyarlılık web sitelerimizin ölçeklendirilmesi,  yani hangi platformda açılırsa açılsın sanki web sitesi teması bu platform üzerine yoğunlaşılmış havası veren bir görüntü elde etmemizi sağlamaktadır.

Eski zamanlarda masaüstü bilgisayarlar ile internete bağlanıp işlemlerimizi tek bir yerden yaptığımız için responsive özelliği o zamanlarda pek popüler değildi. Günümüz teknolojisi ile hemen hemen her insanın elinde bir akıllı telefon bulunmaktadır. Bütün işlemlerini de akıllı telefonlar ile yapmaktadırlar. Farklı platformlardan girdiğimizde web sitelerinin görünümü masaüstü görüntüsüne sahip olsaydı eğer, masaüstü hariç yapılan ziyaretlerde sayfanın içeriğinde bulunan yazılar veya resimler çok küçük ve okunabilirliği oldukça kötü olacaktı. Bu nedenle responsive özelliği her web sitesi için olmazsa olmaz bir kriter olmalıdır.

Responsive olan ve olmayan site görüntüsü
Responsive olan ve olmayan site görüntüsü

Görüldüğü üzere sol tarafta bulunan resim mobil uyumlu bir web sitesidir. Buradaki yazılar, resimler ekrana göre boyut alıp aşağıya doğru sürüklendikçe olunmaktadır. Böylece gözümüz sadece bir yere odaklayıp sadece ekranı aşağıya yukarı hareket ettirerek okuma işlemini gerçekleştirebiliriz. Ancak sağ tarafta kalan mobil uyumlu olmayan bir site görüntüsüdür. Böyle bir siteye akıllı telefonlardan erişim sağladığımızda karşımıza sağ taraftaki gibi bir sayfa gelmektedir. Yazılar ve resimler ekran boyutuna göre oturaklı olmamakla birlikte gözümüzün odaklanacağı bir yer yoktur. Çünkü sayfa görüntüsünü sağ, sol, aşağı, yukarı olarak hep parmağımızla ayarlamak zorunda kalacağız. Bu işlemlerde web sitenize gelen ziyaretçilere zorluklar çıkartmaktadır.
Ziyaretçilerin önemini önceki yazılarımızda anlatmıştık bunlardan en önemlisi SEO açısından organik ziyaretçilerdir. Böylece arama motorlarında en üst sıralara gelmek için basamak oluşturmaktadırlar.

Responsive neden önemli?

  • Ziyaretçilerin “Sitede Kalma Süresi”ni arttırmaktadır,
  • Görselleri platformlara göre ölçeklendirmektedir,
  • Okunabilirlik durumunu optimize etmektedir,
  • Erişmek istediğim yerlere kolay ulaşım sağlamaktadır,
  • Göze daha güzel hitap etmektedir.

Bunlar gibi birçok nedeni olabilir. Çünkü yapacağınız bir web sitesi hangi kategoride yer alıyor ve kimlere hitap ediyor bunları baz alarak daha fazla madde çıkarılabilir.  Responsive kullanan sitelerin en temel amacı her zaman olduğu gibi ziyaretçiler ile ilgilidir. Sitenizi ziyarette bulunan birisinin kısa süre içinde siteyi terk etmesi SEO açışından olumsuz bir davranıştır. Bu nedenle sitede kalma süresini arttırmak için responsive uyumlu bir siteye ayrı önem verilmelidir. Böylece ziyaretçiler hem sitenizde daha fazla kalır hemde yazmış olduğunuz yazıları paylaşmış olursunuz.

Paylaştığımız ya da ilerde paylaşacağımız yazılarımızı kaçırmamak için ve arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda gelebilmek için bizi takip etmeyi unutmayın..

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.