SEM Nedir ve Nerede Kullanılır

SEM Nedir ve Nerede Kullanılır?

Bu makalemizde sizlere SEM nedir ve nerede kullanır ? sorularının yanıtlarını vermeye, ayrıca kendi bakış açımı detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.
Öncellikle SEM’in açılımından başlamak gerekirse Search Engine Marketing ‘dir. Karşılığı ise “Arama Motoru Pazarlamacılığıdır”.

Günümüz zamanlarında dijital pazar rekabetinin güçlenmesi ile birlikte markaların değerlerini arttırmak için başvurdukları yöntemlerden bir tanesidir.

SEM nedir? Diye soracak olursanız arama motorlarında reklam yayınlayarak maddi bir şekilde diğer rakiplerinizden üst sırada yer almak diye basitçe tanımlayabiliriz.
Bir örnek vermek gerekirse bir e-ticaret sitem var ve bu sitemin arama motorlarında rakiplerimden daha üstte sıralanması için verdiğim para karşılığı reklam diye örnekleyebiliriz.
Daha da açıklayıcı olması için resim örneği ile devam ediyoruz.
Sem üzerinden google arama sonucu
SEM üzerinden örnek google arama sonucu

Resimde de gördüğünüz gibi “kot çeket” araması yaparak sonuçlara beraber bakalım.
İlk iki sırada çıkan sayfaların url’lerinin yanında bulunan “reklam” yazısı bu sonuçların SEM ile geldiğini ve SEO’cu tabiri ile inorganik olduğunu bizlere gösteriyor.

Peki burada ki ince detayı göreniniz var mı ki?
Aramayı “Google” üzerinde yaptığımdan dolayı bana Google üzerinde ki SEM sonuçlarını getirdi. Peki ben bu aramayı “Yandex” üzerinden yapsaydım yine aynı  sonuçlarını mı getirecekti? Bunun cevabı ise tabi ki de hayır. Her arama motorunun kendine özgü bir reklam hizmeti vardır. Sizlere bunlardan en fazla bilineni ve kullanılan olan “Google AdWords”’u örnek gösterdik.
Bu örneği göstermemizin en büyük sebebi SEM’in neredeyse tüm dünyada Google Adwords ile tanınmış olmasıdır.

SEM ÜCRETLENDİRMELERİ
Genellikle kullanılan 3 temel ücretlendirme bulunmaktadır. Arama motorları değiştikçe bu ücretlendirme değişebilir ancak genelinde kullanılan ücretlendirmeler şunlardır;

Aksiyon başına maliyet: Site içerisinde müşterilerin satın alma veya üye olma gibi belirli temel işlevleri gerçekleştirmesi halinde aldığı ücret.

Tıklama başına maliyet: Adwords hizmeti ile verilen reklamın gösterildiği ancak her tıklama başına alınan ücret

Bin gösterim başına maliyet: Verdiğiniz reklamın gösterimi başına alınan ücret

Fikrime gelecek olur isek SEO ile ilk sıralara çıkmak genellikle uzun zaman alıyor ancak SEO ile geldiniz sırayı kaybetmekte buna paralel olarak bir süreç gerektiriyor. SEM ise basit ama masraflı bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Kısacası pazarlama stratejileri için eğer bütçeniz varsa hem SEO hem de SEM hizmetinizi kullanmanız satışlarınızda veya sitenizde ki trafiği arttırmakta büyük önem taşıyor.

Ancak bütçeniz kısıtlı veya ileriye dönük bir organik yapı istiyorsanız kesinlikle tercihinizi SEO hizmetinden  den yana kullanmanızda fayda var.
Bu makalemde SEM’i kısaca anlatarak siz değerli takipçilerimizin bilgisine sunduk.

Sitemizde ki içeriklere daha hızlı ulaşabilmeniz adına sosyal medya hesaplarımızdan ve web sitemizden bizi takip etmeyi unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.