Google Pirate Güncellemesi

Google Pirate 2.0 — 21 Ekim 2014

Orijinal DMCA / Pirate (Dijital Milenyum Telif Hakkı Hareketi / ”Korsan”) güncellemesinin üzerinden iki yıldan fazla bir süre geçtikten sonra Google, yazılım ve dijital medya korsanlığı ile mücadele için başka bir güncelleme yayınladı. Google Pirate güncellemesi yüksek hedefliydi ve nispeten küçük gruba dahil olan sitelerin sıralamalarında büyük düşüşler yaşandı.

Pirate Hangi Siteleri Etkileyecek ?

  • Film siteleri
  • Video siteleri
  • Müzik Siteleri
  • TV siteleri

Son günlerde Hollywood film ve müzik kuruluşları tarafından Google’a, korsan sitelerin oluşmasına ve sektörde orijinal içerik yayınlayan sitelerin önüne geçmesine neden olduğu için kaldırılmasına yönelik yoğun talep sonucunda Pirate 2.0 yayına girdi.

Bu güncelleme yayına girmeden önce, torrent siteler, Google’ın ilk sayfalarında yer alıyordu. Lakin güncelleme sonrasında ilk sayfalarda İmdb’nin yer aldığını görüntüleyebileceksiniz. Türkiye üzerinden Google’da, herhangi bir filmi arattığınızda karşınıza ‘ imdb.com , beyazperde.com, sinemalar.com ‘ gibi otoriter siteler çıkacaktır.

 

Google Pirate 2.0 Güncellemesi ile Yapılan Değişiklik Nedir ?

Penguen Algoritmasının ardından, Penguen’in devam sürümü niteliğinde olacağı düşünülen güncelleme, beklentileri yanılttı ve Google; Pirate 2.0 güncellemesini öne sürdü.

GOOGLE PİRATE NE İŞE YARAR ?

Türkçe adıyla ‘korsan’ anlamına gelen Korsan 2.0 güncellemesi, adından da anlaşılacağı gibi telif hakkının ihlaline neden olacak içerik oluşturan web sitelerini Google sıralamasından düşürecek veyahut siteyi kaldıracaktır. Orijinal olan siteler ise ön planda olacaktır.

Google Pirate güncellemesi, korsan içerik yayınlayan sitelere yönelik olmasının yanı sıra, penguen güncellemesinde, link bağlantılarından dolayı olumsuz etkilenip, Google sıralaması düşen web sitelerini, link onarımı yapmaları halinde sıralamada yerini almalarına şans tanıyor.

İlk kez 24 Ekim 2014 yılında Amerika için yayına giren güncelleme, Türkiye’de 04 Aralık 2014 tarihinden itibaren Türkçe içerik yayınlayan korsan siteleri de etkilemeye başladı.

ÖZET

Google, ilk olarak Ağustos 2012’de internet korsanlarına karşı savaşan “Google Pirate” adlı bir sistem geliştirdi. Bununla birlikte, korsan film, müzik ve televizyon programları izleten siteleri arama sonuçlarından çıkarmayı hedeflemekteydi ve bu güncellemeden sonra da bu gibi cezalara şahit olduk. 21 Ekim 2014’te de yeni bir güncelleme ile bizi tanıştırdı.

2 yıl önceki güncellemeden “amaç” açısından farkı olmayan Pirate 2.0 ile Google, herhangi bir telif hakkı ihlali gördüğü sitelere ağır cezalar uyguladı.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.