PageSpeed Nedir Ve Nasıl Arttırılır

PageSpeed başta Google olmak üzere arama motorlarının en çok önemsediği gereçlerin başında gösterilir. Artık dünya genelinde bir web sitesi tasarlandıktan sonra en çok önemsenen konu kuşkusuz SEO’dur. Web siteleri ziyaretçilerinin hepsi internet üzerinden olduğundan dolayı Google arama sonuçlarında ilk sıralarda olmak için birden fazla konuyu dikkate almak gerekir. Başta Google olmak üzere arama motorları, siteleri değerlendirirken birçok farklı kriteri dikkate almaya başladı. Bunların başında ise içerik ve açılış hızı yani PageSpeed gelmektedir.

Bir internet kullanıcısı için kaliteli ve doğru içeriğe ulaşması ne kadar önemliyse, aynı şekilde içeriğe de en hızlı biçimde ulaşması önemlidir.

PageSpeed Nedir ?

Sitelerinin açılış hızlarını olumlu yönde etkileyen ve açılış hızlarının belirli bir standart dâhilinde tutmayı amaçlayan bir algoritmadır. Ayrıca Google Page Speed web sitelerinin hızlarını analiz etmeleri ve hızlandırma teknikleri hakkında öneriler almalarını sağlayan bir sistemdir.

Bu kadar açıklamadan sonra sitemizi nasıl hızlandıracağımızı ve Page Speed’ in bize nasıl yardımcı olabileceğinden bahsedelim.

Page Speed’ in en çok önem verdiği ve bir siteyi hızlandırmak için en önemli kriterler, resimlerin optimize edilmesi yani resimlerin kalite kaybına uğramadan sıkıştırılması ve javascript, css kodlarıyla ilgili bölümlerdir.

Sistem üzerinden web sitemizin analizini yaptığımızda zaten bunlara benzer kriterler karşımıza gelecektir. Bu kriterler doğrultusunda sitemizi nasıl hızlandıracağımız hakkında birkaç madde sıralayalım.

  • PageSpeed kriterleri arasında resim başlığının diğerlerine göre çok olduğunu göreceksiniz bu sebepten bir sayfadaki resim ve yazı oranına dikkat edin elinizden geldiğince bu oran eşit olsun.
  • Resimlerinizin formatını jgp olarak kullanın. (Diğer formatlara göre daha az yer kaplar.)
  • Resimlerinizi optimize edin. Resimlerinizin kalite kaybetmeden sıkıştırılması sitenin açılış hızına büyük oranda etki sağlayacaktır. Bu yüzden görüntü kalitesi bozulmadan resim boyutunuzu küçültün. (Resim optimizasyonu için Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.)
  • Sitelerin açılış hızını etkileyen en önemli faktörlerden biri de kodlardır. Web sitenizde css ve javascript kodlarını mümkün olduğu kadar az kullanın.

PageSpeed durumunu bu adres üzerinden sitenizi analiz ettiğinizde 60 puan aşağısı alanların kötü, 60-75 arası puan alanların orta, 80 puan ve üzeri alanlar ise SEO açısından iyi olarak nitelendirilir.

Gelin şimdi de Seo anahtar kelimesinde ilk sıralarda yer alan rakiplerimizle kendimizi kıyaslayalım:

İlk olarak kendi sitemizle başlayalım aşağıdaki resimlerden bizim hızımızı göreceksiniz :

PageSpeed hızımız

Şimdiki resimde ise aynı anahtar kelimede ilk 3 de yer alan sitelerin PageSpeed hızlarına bakalım :

PageSpeed rakip hızları

 

Seçim sizlerin 🙂

 

Soru, öneri, eleştiri gibi geri dönüşlerinizi bize iletişim yoluyla bildirmeyi unutmayınız. Diğer ipuçları için bizi takip etmeye devam edin…

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.