Günümüzde mobil kullanıcının artması ile web site sahipleri her kullanıcıya hitap etmek için sitelerini mobil platforma taşıyor. Mobil uyumlu olan web sitelerinde kullanıcı memnuniyeti için Mobil SEO kavramı ortaya çıkmıştır. SEO her platformda kullanıcıya arama sonuçlarında en doğru bilgiyi vermek için yapılan bir site optimize şeklidir. Ve gerek masaüstü gerekse mobil platformda da amaç aynı şeydir. Mobil SEO ile kullanıcılar sitelerini optimize ederek, mobil aramalarda kullanıcılara en doğru sonucu vermek asıl amaçtır. Bunu yaparken genel SEO kuralları mobil uyumlu site içinde geçerlidir. Ama yapılan en büyük hata ise kullanıcı memnuniyetini göz ardı etmektir. Kullanıcı memnuniyeti SEO’da ön önemli etkendir.

Peki, kullanıcı memnuniyeti nasıl sağlanır?

Size bu yazımızda mobil uyumlu siteler için yapabileceğiniz birkaç tane basit ipuçları vereceğiz. Bunları sitenizde uygulayıp kullanıcı performansını daha fazla arttırabilirsiniz. Çünkü kullanıcılar girdikleri web sitelerinden memnun kaldıkları zaman belli bir süre sonra siteyi tekrar ziyarete gelecektir. Bu da SEO açısından oldukça değerlidir.  İşte bu yüzden aşağıda bahsedeceğimiz maddeleri kendi sitenizde varsa hemen düzelterek işe bir yerden başlayabilirsiniz.

 • Responsive (Duyarlı) Tasarım:

  Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi responsive yani “duyarlı” tasarım kullanmak site sahiplerinin yapacağı en akıllıca seçimdir. Responsive tasarımlı tema kullanmak sitenizi her platformda (masaüstü, mobil, tablet) ekran ölçeğine göre kendini ekrana ayarlaması; yani “ekran boyutuna duyarlı” hale gelmesi demektir. Kullanıcı mobilden de giriş yaptığında site, cihazının ekran boyutlarına uygun şekil alacaktır. Ve responsive tasarımlı siteleri Google hep bir adım daha önde tutmaktadır. Responsive ile ilgili daha detaylı bilgi almak için  “Responsive Web Siteler İçin Neden Önemli?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Yanlış Bilinen Pop-Up Algısı:

  Site sahiplerinin daha çok beğeni ya da takipçi kazanmak için sitelerine giriş yapıldığında karşımıza çıkan ve ana sayfayı kaplayan açılır reklamlardır. Yani “Facebook sayfamızı beğendiniz mi?” ya da “Mobil uygulamamızı indirmek ister misiniz? Yoksa masaüstünden devam mı edeceksiniz?” gibi reklamlardır. Bu reklamlar her ne kadar bazı kullanıcıların reklama tıklayıp sayfayı beğenmesini ya da mobil uygulamayı indirmesini sağlasa da çoğu kullanıcı tarafından hiç hoş karşılanmamaktadır.

  Kullanıcılar siteye girdiğinde bir anda karşısına çıkan reklamı kapatmak için uğraşmak yerine siteden çıkmayı tercih ediyorlar. Sitenize gelen ve sitenizden hemen çıkan kişiler sitenizin hemen çıkma oranını büyük ölçüde etkiler. Ve bu oran yükseldikçe sitenizi taramaya gelen botlar sizin bir şeyler karıştırdığınızı düşünerek size kendi nezdinde kötü puanlar verir. Buna bağlı olarak arama sonuçlarında siteniz gerilemeye başlar. Bu yüzden kullanıcı kaçıran pop-up’ları kaldırarak ziyaretçilerinize daha güzel bir deneyim sunabilirsiniz.

 • Flash ögeleri:

  Bilindiği üzere arama motoru botları Flash ögelerini desteklemiyor, daha doğrusu tarayamıyor. Bu yüzden botlar sitenizi tararken Flash ögelerini hatalı olarak görüp taramaya devam edecektir. Ve bu hatalar da siteniz için SEO açısından oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Tabi “Flash ile yapılan siteler bu durumda ne yapacaklar?” diye bir soru aklınıza takılabilir. Onlar için en temiz yol yeni bir site açmaktır, yeni site açamayanlar için ise kodsal kısımda bir düzenleme yapılabilmektedir. Ama tavsiye edileni Flash değil HTML’dir.

Birkaç basit ipucu ile sizde sitenizi arama motoru dostu haline getirin.  Sitenize gelen ziyaretçilerinizi kaçırmayın. Aslında asıl mantık kendinizi bir kullanıcı yerine koymanızdır. Sizin bir siteye girdiğinizde ne hoşunuza gider? Neler sizi rahatsız eder? Bir siteden hangi sebeple hemen çıkarsınız? Bu gibi sorulara cevap verdiğinizde bunları kendi sitenizde uygulamak kalıyor bir tek. Sitenizi Mobil SEO uyumlu hale getirerek hem arama motorlarının hem de kullanıcılarınızın gözüne girmek sizin elinizde.

Görüş, öneri ve şikayetlerinizi bize bildirmekten çekinmeyin. Bizim içinde kullanıcı memnuniyeti kavramı çok önemli, bu yüzden bize geri dönüş yapabilirsiniz. Yeni yazılarımız için bizi takipte kalın. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.