JPEGMİNİ Nasıl Kullanılır

JPEGMİNİ NASIL KULLANILIR

Bu yazımızda sizlere “Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?” yazısında ki Jpegmini programının kullanımını ve sitenize katacağı değerden detaylı bir şekilde bahsedeceğim. Giriş kısmını fazla uzatmayacağım, çünkü makalemizi okuyup bu işlemin ne kadar basit ve değerli olduğunu sizde fark edeceksiniz.

Jpegmini, jpg uzantılı resimlerinizin boyutlarını minimum seviyesine düşürmek için yapılmış kullanımı basit  bir programdır. Eğer sitenizde çok fazla resim bulunuyorsa bunları Jpegmini ile optimize edebilir ve SEO açısından artı puanlar kazanabilirsiniz.

Program şuan satılmakta ve bu programa lisanslama bedeli 15$ ile 20$ arası değişiyor. Programı kurduktan sonra programı ister deneme versiyonundan (Belirli bir süre kullanım hakkınızın olduğu) isterseniz tam versiyonundan programı başlatıyoruz.

JPEGMİNİ 1

Optimizasyon yapacağımız resmimizin boyutlarını fotoğraftan da gayet görebiliyoruz.
Resim daha açıklayıcı olsun diye görsel boyutlarına dikkat çekmek isterim. Jpegmini kullanmadan önce fotoğrafımın boyutu 90,194 bayt olarak gözüküyor.

Daha sonra programda bulunan “Drop Photos Here” kısmına resmi sürükleyip bırakıyoruz

JPEGMİNİ 2

JPEGMİNİ 3

Kullandığımız program otomatik olarak resim kalitenizden ödün vermeden görsel boyutlarını sıkıştırarak optimize ediyor. Ve görselimiz 90,194 bayt’dan  64,051 bayt boyutuna düşüyor. Daha önceki makalemizde de belirtiğimiz üzere Photoshop gibi kompleks programlar  kullanmadan resimlerinizin boyutunu basitçe optimize edebilirsiniz.
Unutmadan söylemek gerekirse programı kullanmadan optimize edeceğiniz resminizin kopyasını elinizde tutmakta fayda var. Çünkü program diğer görselin üzerine yeni görseli kaydettiğinden eski resminizin boyutu ile yeni resminizin boyutunu karşılaştırıp sonuçları göremiyorsunuz.

Daha öncede birçok kez bahsettiğim gibi program resimlerinizin kapladığı alanı küçültüyor ve bunu yaparken resimlerinizde ki kaliteden kesinlikle ödün vermediği gibi, resimlerinizde bulunan özellikleri de değiştirmiyor.

Jpegmini Hangi Durumlar da kullanılabilir ?

  • Web sitemize yükleyeceğimiz resimler çok fazla boyuta sahip olabilir ve bu resim boyutları sitemizin geç açılmasına yada sunucumuzda sahip olduğumuz depolama alanını gereksiz dolduruyor olabilir. Sosyal medya hesaplarımıza atacağımız resimlerimizin boyutları abartılı seviyeye ulaştığında bu resimlerin kalitesini kaybetmeden siteye yüklemek  için harcayacağımız zamanı azaltmak için kullanılabilir.
  • Disk alanınız doldu ve resimlerinizi depolayacağınız herhangi bir diske sahip değil misiniz? İşte burada da Jpegmini yardımınıza yetişiyor olacaktır. Anlayacağınız Jpegmini resim boyut anlamında sizin yardımınıza yetişebilir.
    Ki benim SEO açısından resim optimizasyonunda kullandığım programların başında gelir.
JPEGMİNİ’NİN BAŞLICA ÖZELLİKLERİ
  • Resimleri sıkıştırırken kalitesini koruması
  • %76’a varan JPG görsel sıkıştırması
  • Basit kullanımı
  • Sıkıştırma işlemlerini hızlı bir biçimde yapması
  • 30MegaPixel’e kadar olan görselleri desteklemesi
  • Tüm işletim sistemlerinde çalışması

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.