Google AMP (Accelerated Mobile Pages) Nedir ?

0
421
Google AMP Nedir

Google AMP Nedir ?

Google AMP, “Accelerated Mobil Pages”, yani “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” demektir. Google AMP, mobil cihazlarda web sayfalarının daha hızlı açılmasını sağlamak amaçlı geliştirilmiş bir açık kaynaklı kodlama yöntemidir. Google’ında geçmişte belirtiği gibi AMP kodlaması yapan siteleri, Google ön belleğinde saklı tutacak ve siteye mobilden erişmek isteyen kullanıcılar siteye daha hızlı erişim sağlayacaktır.

Neden AMP ?

Google’ın daha önceden de belirttiği gibi mobil uyumlu sitelerin arama motoru sonuçlarında bir adım önde olduğunu ve mobil uyumlu olmayan sitelerin sıralamalarının gerilediğini artık hepimiz biliyoruz. Ve yakın bir zamanda mobil uyumlu olmayan siteler sıralamalarda dahi gösterilmeyecek. Google’ın asıl amacı mobil kullanıcı sayısını arttırmak ve kullanıcıların sitelere daha hızlı erişmesini sağlamak.

AMP ile sayfalarınızı yapılandırarak sayfalarınızın eskiye oranla daha hızlı erişim sağlayabilir ve sunucunun trafiğini rahatlatabilirsiniz.

AMP’nin SEO’ya Etkisi

AMP’nin aslında direkt olarak SEO’ya bir etkisi yok gibi gözüküyor. Ancak SEO’nun önemli bir faktörü de sayfa açılma hızıdır. AMP kullanan sayfalarda hızlı açıldığı için dolaylı yoldan SEO’ya etkisi vardır. Kullanıcıların sayfada kalma süresine bağlı olarak, Google siteyi kaliteli bir site olarak değerlendirir. Google’ın kaliteli olarak gördüğü bir site ise botlar tarafından arama motoru sonuç sayfasında üst sıralara çıkartılır. Bir diğer önemli etkisi ise kullanıcı memnuniyetidir. Hızlı açılan bir sayfayı ziyaret eden bir kullanıcı eğer aradığı şeyi bulabiliyor ise sitenizden memnun kalacaktır. Ve bunlar hep SEO açısından önemli etkenlerdir.

Peki, sizin için sitenin açılma hızı önemli mi?

AMP Nasıl Kullanılır ?

Her geçen gün AMP kullanımı artıyor, önemi de aynı oranla yükseliyor. Web site sahipleri fazla vakit kaybetmeden sitelerini AMP uyumlu hale getirmeleri bizim naçizane tavsiyemizdir.

Peki, gelelim web sayfalarını nasıl AMP uyumlu hale getireceğiz?

Normal bir sayfanın AMP sürümü olduğunu Google’a bildirin:

  • <link rel=”canonical” href=”https://www.example.com/url/to/regular-html-version.html” />

AMP sürümlü sayfadan, AMP harici normal bir sayfaya referans vermek için:

  • <link rel=”canonical” href=”https://www.example.com/url/to/regular-html-version.html” />

Eğer normal sayfalarınız için AMP’yi standart sürüm olarak belirlemek için:

  • <link rel=”canonical” href=”https://www.example.com/url/to/amp-document.html” />

Sayfalarınızı AMP uyumlu hale getirdikten sonra, Google Webmaster Tools ile sayfalarınızı Google’a bildirip ardından oluşan hataları inceleyebilirsiniz. AMP sayfasına Google Search Consele  > Arama Görünümü >  Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’dan ulaşabilirsiniz.

Eğer wordpress tabanlı bir web siteniz var ise bu iş oldukça kolay. Google AMP eklentisini indirerek eklentiyi kurabilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra yapmanız gereken sadece Google’ın indeks alımını beklemek.

Evet, işte bu kadar kolay… Ufak bir ayrıntı da olsa Google böyle şeylere her zaman değer veriyor. Google bir yana kullanıcı memnuniyeti açısından da oldukça etkili bir yöntem. Daha ayrıntılı kurulum aşamasını başka bir yazımızda anlatacağız. O zamana kadar AMP ve diğer ipuçları ile ilgili sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Soru, öneri, eleştiri gibi geri dönüşlerinizi bize bildirmeyi unutmayın. Kendimizi geliştirmek için sizin düşünceleriniz bizim açımızdan oldukça önemli. Bizi takip etmeye devam edin…

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.