Sosyal Ağ platformlarının SEO’ya Etkisi

Bu paylaşımımız da sosyal ağların SEO için önemini ve SEO ile olan etkileşimine değineceğiz. Sosyal medyayı kısa bir özetle açıklamak gerekirse; insanları İnternet üzerinden birbirleri ile iletişim kurduğu, güncel olayların paylaşılıp tartışıldığı ve son zamanlarda gerçek zamanlı paylaşımların yapıldığı sosyal ağ platformlarına denir.

En bilinen ve en çok kullanıcıya sahip olan sosyal ağ platformları Facebook ve Twitter dır. Ancak bunların yanında Youtube, Instagram, Reddit, Google + ve Linked İn gibi sosyal medya platformları da yoğun kullanıcıya sahiptir.

Sosyal medyanın geniş kullanıcı kitlesine ulaşmada daha kolay ve ticari amaçlar için kullanılırsa oldukça kazançlı sonuçlar elde etmemizde önemli rol oynar. Bunu en basit örnekle göstermek gerekirse ticari bir firma için reklam giderleri oldukça düşecektir.

Sosyal medyayı SEO içerisinde etkili bir şekilde kullanmak için en temel adım olan sosyal medya hesaplarının bilgileri doğru ve tam olmalıdır. Çünkü arama motorları doğru sonuçları listelemeye çalışırken sosyal medyadaki bilgilerinizi kontrol eder, eşler ve ona göre arama sonuçlarında üst sıralamaya gelmenize katkı sağlar.

SEO açısından sosyal medyayı kullanıyorsanız dikkat edeceğimiz hususlardan biride hedef kitleye hitap eden ilgi çekici metinler, başlıklar yazılmalı, özgün kelimeler kullanılarak merak duygusu oluşturulmalı, kullanıcıların yoğun olduğu zamanlarda paylaşım yapılmalı, konu ile ilgili site veya site sayfaları etiketlenmeli ve konu hakkında yorum yapılabilecek kullanıcıların etkileşimde bulunabileceği bir ortam hazırlanmalıdır.

Sosyal medyada etkileşim çok önemlidir. Bu etkileşim sayesinde ilgili konu hızla birçok kullanıcıya ulaşır sosyal medyada etkileşimi sağlamanın en temel yolu yorum yapmak ve etiketlemektir. Bunun yanında sosyal medyadaki yorumlarda linkinizi paylaşmakta kullanıcı ile etkileşimi sağlar. Sosyal medyada linkinizi paylaşırken URL adresinizi olduğu gibi değil Google Shortnert aracılığıyla kısaltarak paylaşmak daha makbuldür.

Etiket hususunda işin püf noktası anahtar kelimeler ile etiketlemeler yapmaktır. Sosyal medyada etiket paylaşımı ile yapılan paylaşımlar sitemize ziyaretçi trafiği sağlayarak sitemizin Google sıralamasını, tanınırlığını ve akılda kalmayı (hatırlanmayı) arttırır.

Sosyal medyada paylaşılan içerikler sitemizin içeriğiyle alakalı olmasına özen göstermeliyiz. Paylaşacağımız anahtar kelimeleri içeriğe göre belirleyip kullanmalıyız.

Sosyal medya hesabımızın takipçilerini organik yollarla elde etmeliyiz ve suni(bot) olmamasına dikkat etmeliyiz. Bu bizim için hayati önem taşımaktadır. Çünkü suni takipçilerin olması ve fazlalaşması arama motorlarının sosyal hesabımızı spam olarak algılamasına sebep olur.

Sosyal ağ kullanımın SEO için önemini belirtmek gerekirse sosyal medyasız SEO çalışması bir gözümüzün görmemesi demektir.

SEO ile ilgili aklınızda herhangi bir soru var ise bizimle iletişime geçebilir ve güncel bilgiler öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.