Sitede Kalma Süresi ve Seo'ya Etkisi!

Arama motorları siteleri sıralarken dikkat ettiği önemli faktörlerden biride İngilizcesi “Dwell Time” olan “ Sitede Kalma Süresi ” dir. Sitede kalma süresi ziyaretçilerin site linkine tıkladıktan sonra site içinde hangi sayfalarda gezindiği ne kadar süre geçirdiği zaman dilimine denir.

Sitede kalma süresi Google için önemli bir etkendir. Arama motorları sitede kalma süresini site ile ziyaretçi arasında direk ilişkilendirir ve bunu organik arama sonucuna yansıtır. Yani daha açık bir şekilde açıklamak gerekirse ziyaretçiler sayfamızda ne kadar uzun süre kalırsa Google ziyaretçinin bu siteden faydalandığını ve ziyaretçiye faydalı bilgiler sunduğunu anlıyor, buda sitemizi Google nezdinde değerli kılıyor. Ancak ziyaretçiler siteye girip hemen çıkması demek Google nezdinde bu site insanlara faydalı bilgiler sağlamıyor ya da içerik-etiket aldatmacası yaparak siteye sahte ziyaretçi trafiği oluşturmak isteğimizi düşünüyor.

Sitenin içeriği ile etiketlenen ve aranan kelimeler arasında bir ilişkinin olmaması sadece aranan anahtar kelimeleri kullandığı için sıralamada üst sıralara geldiği ve bundan dolayı siteyi ziyaret edenlerin sitede kalma sürelerinin düşük olduğu siteleri Google spam site olarak algılar ve Google kendini manipüle ettiğinizi düşünerek sizi cezalandırır. Sitede kalma süresini etkileyen üç ana unsuru vardır. Bunlar:

 1. Oturum Süresi (Session Duration )
 2. Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate)
 3. Tıklama Oranı (Click Through Rate)
 • Oturum Süresi: Siteye girildikten sonraki süreyi ifade eder. Site içinde girilen her bir ziyaretçinin gezinme süresinin başlanıldığı ve siteden çıktığı zaman aralığıdır. Oturum süresine dair ayrıntılı bilgileri Google Analytics’in “Davranış” başlığı altında inceleyebilirsiniz.
 • Hemen Çıkma Oranı: Web sitesine gelen ziyaretçilerin sitede ilk 3-10 saniye içerisinde çıkma durumuna denir. Bu oranın yüksek olduğu durumlardan birisi site içeriğinin optimize edilmemesinden dolayı geç yüklenmesi sonucu geri çıkması bir diğeri ziyaretçilerin geldikleri sayfada aradıklarını bulamaması ve en önemlisi Google Analytics’in izleme kodunun bütün web sayfalarında bulunmamasından kaynaklanır.
 • Tıklama Oranı: Site linkinin arama sonucu sıralamada çıkması ve ziyaretçilerin bu linke tıklama oranına denir. Yüksek tıklama oranına ve oturum süresine sahip olan siteler sıralama sonuçlarında üst sıralara gelen sitelerdir. Tıklama oranına Google Analytics ve Web Master Toolsdan görebiliriz.

Sitede kalma süresi uzatmanın püf noktaları;

 1. Hızlı açılabilen arama motorlarına uyumlu kullanıcı dostu responsive siteler tasarlanmalı
 2. Anahtar kelime seçilirken içerik ile ilgili olmalı ve dikkatli bir seçim yapılmalı
 3. Bulunduğunuz sektör ile alakalı kaliteli backlink’ler alınmalı
 4. Hedef kitleye tüm yönleriyle odaklanılmalı
 5. İçerik başlıkları dikkat çekici ve insanların kolay hatırlayabileceği türden olmalı
 6. Kalitesi yüksek, konu ve içerik bakımından birbiri ile alakalı optimize edilmiş resim ve video tercih edilmeli
 7. Kullanıcı etkileşiminin olabileceği platformlar oluşturulmalıdır.

SEO ile ilgili aklınızda herhangi bir soru var ise bizimle iletişime geçebilir ve güncel bilgiler öğrenmek için bizi takip edebilirisiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.