seo-uyumlu-url-gorsel

URL Yapısı Nasıl Oluşturulmalı?

Sitenizi SEO uyumlu hale getirip ilk sıralara gelmek ve rakiplerinizi geçmek istiyorsunuz o zaman bakmanız gereken önemli yerlerden birisi sitenizin url yapısıdır. Basit, sade ve SEO uyumlu bir url yapısı sizi diğer sitelerden bir adım öteye taşıyacaktır. Sayfa başlığı ve meta etiketleriyle uyumlu verilen url hem kullanıcıların bağlantı içinde hangi bilgilerin olduğunu anlamasına yardımcı olur hemde arama sonuçları sayfasında(serp) daha ön sıralara gelmenizi sağlar.

Bu yüzden oluşturduğunuz url yapısı siteadi.com/urun/page_id=168 yerine siteadi.com/cocuk/ayakkabi.htm şeklinde olursa hem kullanıcılarınız hemde arama sonuçlarınız açısından daha faydalı olacaktır. Bunu yaparken basit, sade ve statik bir yapıda url oluşturulmalıdır. Diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise, aranılan anahtar kelimelerde arama sonuçlarında üst sıralara gelmek istiyorsanız aranılan anahtar kelime ve kelime gruplarının url de yer almasına özen gösteriniz.

Websitesinin url yapısı sitenin arama motorları tarafından indexlenmesi açısından omurga görevi gören çok önemli bir etkendir, peki ya bu url yapısında neler var, hangi unsurlardan oluşuyor? İsterseniz bu unsurlara yakından bakalım.

URL yapısını oluşturan unsurlar:

link-yapisi

1-) HTTP / HTTPS

HTTP yani Hyper Text Transfer Protocol türkçe haliyle Hiper-Metin Transfer Protokolü günümüzde web üzerinden iletişimin kurallarını tanımlamak için kullanılan bir protokoldür. Bir adresi ziyaret etmek istediğimizde, sunucudaki bir metni indirmek istediğimizde, bir web sitesine ait metin ve görsellere erişmek istediğimizde http protokolünü kullanırız. Bu yüzden web adresimizin başında http ifadesini görürüz. Peki ya https? http protokolünün daha güvenli hala getirilmiş yani secure ifadesi almış halidir.  Secure Hypertext Transfer Protocol olarak geçmektedir. Http protokolüne SSL sertifikası eklenerek daha kullanışlı ve güvenilir hale getirilmiş şeklidir diyebiliriz. Https protokolünde iletişim şifrelenerek gerçekleştirmektedir.

2-) ALAN ADI (Domain)

Domain yani alan adı ziyaretçilerin sitemize kolay bir şekilde erişebilmesi amacıyla oluşturulmuş bir yapıdır. Eğer domain olmasaydı ziyaretçiler sitenize erişmek için sayılarla boğuşmak zorunda kalacaklardı. Bundan dolayı her web sitesinin bir isimi yani adresleri olmak zorundadır. Tıpkı bizim adresimizin eniyiseo.com olması gibi. Domain seçerken ise kullanıcıların seveceği, akılda kalan ve yaptınız ise uyumlu bir domain seçilmelidir. Yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var, eğer aranan anahtar kelime domain adınızda yani site adresinizde yer alıyorsa arama sonuçlarında ön sıralara gelme şansınız daha da artmaktadır.

3-) KATEGORİ (Category)

Web sitesinde bulunan içeriklerin gruplamasını ve genel bir başlık adı altında bulunmasını sağlayan yapılardır. E-ticaret sitesinde bilgisayar, telefon, tablet vb. gibi ürünlerin “Elektronik Eşyalar” kategorisinin altında yer alması bu duruma örnek olarak verilebilir.

4-) ALT KATEGORİ (Subcategory)

Web sitesinde bulunan kategorilerin altında yer alan başlıkların belirtildiği yerlerdir. Mesela “Elektronik Eşyalar” kategorisinin altında bulunan Bilgisayar, Tablet, Cep Telefonu, Aksesuar gibi bölümler birer alt kategorilerdir.

ALT SAYFA (Subfolder)

Alt sayfa ise web sitesinde bulunan kategori ve alt kategorilerin altında yayımlanan sayfalardır. Acer markasına ait bir bilgisayarın özellikleri bulunduğu bir içerik, Elektronik eşyalar kategorisinin altında Bilgisayar alt kategorisinin altında yayınlanan sayfadadır. Alt sayfalar önemlidir çünkü siteler gücünü genellikle alt sayfalardan alırlar.

ALAN DERİNLİK (Domain Depth)

Web sitesinde bulunan kategori, alt kategori ve alt sayfaların site url yapısındaki gösterim tekniğine Alan Derinliği denmektedir. Diğer bir değişle url’de bulunan kıvrım sayısı olarak nitelendirilebilir. Örneğin (www.eniyiseo.com/genel/link) gibi bir sayfamızın olduğunu varsayalım. Bu durumda kıvrım(/) sayımız 2 olacaktır. Derinlik bir web sitesinde kullanıcı odaklı tasarlanmalıdır ancak bunu yaparken arama motorlarının önemsediği kurallar es geçilmemelidir.
Derinlik oluştururken mümkün olduğu kadar kısa url yapısı kullanmak ve link kıvrım sayısı yani alan derinliği  4’ü geçmemesi arama motorlarının dikkat ettiği faktörlerdir.

Daha anlatılacak çok ipucu var, bir sonraki url yapısı ile ilgili yazıyı kaçırmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.