seo uyumlu görseller

İçeriklerimizin büyük bir çoğunluğu yazı yazarak gerçekleşiyor. Bazen 10 satırlık bir yazı, bazen de sayfalarca süren yazılar yazmaktayız. Bu içeriklerimizin hepsi siz ziyaretçilerimiz tarafından okunmaktadır. Ancak her okuyan kişi bütün bir metni okumaktan kaçınır, ilgisini çekecek, aradığına hemen ulaşmak isteyecek, bunun içinde bazı önemli yerlere göz atarlar. Görseller de bu önemli yerleri pekiştirmemizi sağlarlar. Hem yazımızın daha estetik görünmesini hem de okuyucu olan kitleye içeriğin nelerden oluştuğu, metinleri okurken görsel resimlerle olayı daha iyi anlamasına yardımcı olmaktadır. Görsellerin seçimi oldukça önemlidir. Seo uyumlu görseller için konu içeriğimiz teknoloji ise görsellerimizin de bu konuyla alakalı olan resimleri içermesi gerekmektedir. Anlam bütünlüğünü bölmemek, konuya hâkim olma açısından önem arz ederler.

Günümüz dünyasında birçok insan, hayatın hızlı temposundan dolayı uzun yazıları okumaktan kaçınmaktadır. Sosyal medyanın sınırladığı karakter sayıları; uzun yazılar yazmamıza müsaade etmemektedir. Görsellerde burada devreye giriyor. Çünkü uzun satırlarla yazılanları sadece bir resim ile anlatmak mümkün olabiliyor. Bazen de eğlenceli bir hal alabiliyor, okurlar tarafından ilgi çekiyor ve yazı içeriğini okumaya çalışıyorlar. Bu demek değildir ki yazı yazmak yerine sadece görsel kullanalım veya yazılarımızı görsellerden az tutalım. Her şey orantılı olmak zorunda ne çok ne az, yeri geldiğinde bir görsel koyarak okuyucuya bir duraklama yaratıp mola almasını sağlayabiliriz, duraklamalar sayesinde konu içeriğinden uzaklaşmayacak, sıkılmayacaktır.

gorsellik iceren ve icermeyen bir yazı
görsellik içeren ve içermeyen bir yazı

Görseller, ziyaretçileri ilgi ve anlam bütünlüğü oluşturmasından faydalanabiliyor. Peki Seo yaparken bu bizi nasıl etkileyecek? Ne yaparsam arama sıralamalarında üstlere gelebilirim? Görselleri kullanmasam bu beni nasıl etkiler?

Seo uyumlu görseller ‘in özgün kullanılması

Öncelikle resim, şema, tablo gibi görsellerimizin özgün olması yani başkaları tarafından kullanılmıyor olması gerekiyor. Eğer internet ortamından beğendiğimiz bir resmi kendi sayfamızda kullanırsak arama motorları tarafından fark edilip kopya içerik olarak sonuçlandırabiliriz. Arama motorlarındaki yazılımlar insan gözüyle gördüğümüz gibi benzetmeler yapmamaktadır. İmajların değerlini kontrol ederek görselin özgün olup olmadığına bakmaktadır. Bu imaj değerleri değiştirmekte mümkündür en basit yöntem ile “ Ms Paint ” kullanarak bile internet ortamından aldığımız bir resimde ufak bir oynama ile “ renk tonu, arka plan rengi, boyut düzenleme “ gibi değişiklikler yaparak imaj değerini değiştirebiliriz böylece bize özgün bir görselimiz olacaktır. Her ne kadar imaj değişikliği olsa da olabildiğince kendimizin çektiği fotoğraflar, oluşturduğumuz tablolar kullanmakta yarar vardır.

Seo uyumlu görseller ‘e ait dosya isminin belirlenmesi

Özgünleştirdiğimiz görseli ya da kendimize ait olan resimleri sayfalarda kullanırken ilk dikkat edilmesi gerekenlerden biri görselin ismi Seo ile uyumlu mu? Bu uyum anahtar kelimelerin görsellerde kullanmasıyla gerçekleşmektedir. Mesela fotoğraf makinesinden çektiğimiz bir fotoğrafta isim olarak “ MG_20160313_1 ”gibi otomatik bir adlandırma yapılmaktadır. Bu ismi kullanmak yerine “ Seo uyumlu resim “ kullanmak daha iyi sonuçlar almamızı sağlamaktadır.

Seo uyumlu görseller ‘in optimizasyonun ayarlanması

Seo uyumlu görseller de önemli olan bir başka etmen ise, görsellerimizin boyutları yani imaj optimizasyonudur. Görsellerin boyutları çok fazla olduğunda sayfalarımız açılma süresi uzun sürecektir. Bu durum hem seo açısından hem de ziyaretçiler açısından oldukça önemlidir. Hele ki e-ticaret sitelerinde sayfa açılma süresi belli bir oranın altına düştüğünde siteyi terk edip farklı e-ticaret sitelerine erişmek istiyorlar. Genel bir sitenin sayfa açılması 5 sn’yi geçmemesi gerekiyor. Bunun içinde “ PageSpeedInsight “ değeri 80 in altına düşürmemek lazım. Sayfanın açılma hızı sadece görsellerden etkilenmiyor tabi ki de buna etken olan birçok unsur var. Görselleri sonradan düzenlemek uğraş ve emek isteyeceğinden içeriğe konulacak görsellerin önceden istenilen ölçülerde ayarlamakta yarar vardır.

Seo uyumlu görseller ‘e açıklama da bulunmak

Görsellerimizin belli bir boyutlandırma yaptıktan sonra içerikte kullanacağımız yerlerde önemlidir. Konu ile alakalı olan metnin yanına ya da yakınında bir alanda kullanmak gerekir. Kullanılan görsellerimizin altına “ görsel açıklamalar “ yazmak sayfamıza gelen ziyaretçilerin içeriğimize göz atarken görsellerimizin yanlarında bulunan açıklamalara bakmaktadır. Yapılan açıklamalar konuyla alakalı değil ise sayfamıza gelen ziyaretçiler konuya ilgi duymaz ve sayfamızı terk ederler.

Seo uyumlu görseller ‘de alt tag kullanılması

Bir diğer önemli vurgu, görsel imajlarımıza tanımlamak için “ alt tag “ etiketlerini kullanmalıyız. Bu etiket ile arama motorlarında görselimiz ne ile alakalı olduğuna ve hangi aramalarda gösterilmesi gerektiğini belirlediğimiz alt tag’ lar sayesinde gerçekleştiririz.

 Seo Uyumlu Görseller de Genel Sonuç

  • Görselin dosya ismi
  • Görselin özgün olması
  • Görselin boyutlandırılması
  • Görselin sayfa hızına eden etkisi
  • Görselin açıklanması
  • Görselde alt tag kullanılması

Bu detaylar göz önüne alındığında, görsel aramalarda daha iyi bir sıralama doğrultusunda yer almamızı sağlayacak böylece organik trafiğimizin artmasına neden olacaktır. Hem sayfanızı ziyaretçi toplayacak hem de Seo açısından oldukça önemli pozitif puanlar almamızı sağlayacaktır.

 

Sizde eğer sitenizin arama motorlarında ön sıralarda gelmesi için bir SEO çalışması yapmayı düşünüyor ama doğru çalışmanın nasıl olduğunu bilmiyor iseniz bizi takipte kalın, vereceğimiz küçük ipuçları ile sitenizi arama motoru uyumlu hale getirin. Eğer verdiğimiz ipuçlarının sizin için yetersiz kaldığını düşünüyor ve daha profesyonel bir sonuç almak istiyorsanız size danışmanlık yapmamız için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

eniyiseo.com-logo-header

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.