Seo Terimleri Nelerdir
Seo Terimleri

Bu yazımda size karşınıza sıkla çıkan Seo Terimleri hakkında kısaca bilgiler vereceğim;

1 Webmaster : Web sitelerini yöneten ve geliştiren kişilere verilen isimdir.

2Domain : Web site adresini gösterir. İnternet dünyasında yer almak için sahip olmamız gereken kimliğimizdir. Örnek olarak ; “Eniyiseo” domain adı “.com” ise domain uzantısıdır.

3Hosting : Web sitelerinizde bulunan resim, müzik, video vb. tüm dosyaların
depolandığı ve bu dosyalara internet üzerinden istediğimiz zaman erişmemizi sağlayan bir hizmettir.

4Backlink : Bir web sayfasının başka bir web sayfasından aldığını tıklanabilir olan bağlantılara denir.

5Meta Tag : Web sayfalar hakkında arama motorlarına site ve içeriği hakkında bilgiler sunan etikettir.

6Sandbox : Google’un web sitelerine verdiği en büyük cezadır. Sandbox’a düşen web sayfaları Google arama sonuçlarında çıkmazlar yani kısaca hiç index almazlar.

7- İndex : Web sayfalarının arama motorlarında listelenmesini ifade eden kelimedir.

8Sandbox : Google’un web sitelerine verdiği en büyük cezadır. Sandbox’a düşen web sayfaları Google arama sonuçlarında çıkmazlar yani kısaca hiç index almazlar.

9Sitemap : Web sayfanızda yayınladığınız içeriklerin veya sayfaların linklerinin bulunduğu xml uzantılı şekilde oluşturulan dosya türüdür.

10Robots.txt : Google botlarının web sayfanıza geldiğinde hangi içeriklerinize yada sayfalarınıza erişmesini veya erişmemesini listelediğiniz dosyadır.

11Pagerank : Google’un web sayfalarını değerlendirdiği bir sistemdir. 10 üzerinden sitenize puan verilir ve 3-4 ayda bir güncellemeyle açıklanmaktadır.

12Nofollow : Bu şekilde verilen url linkleri arama motorları tarafından verilen linke kefil olmadığını belirtir ve pagerank algoritması dahilinde hesaplanmaktadır.

13Dofollow : Arama motorları tarafından verilen linke kefil olduğunu belirtir ve  pagerank algoritması dahilinde dofollow url linklerinin değerlendirilip hesaplanabilir. “Nofollow” olarak verilmeyen her link otomatik olarak “dofollow” olarak tanımlanır.

14Canonical : Web sayfalarının farklı adresler veya url uzantıları kapsamında aynı içeriği yayınladığı durumlarda arama motorlarına bildirmek için kullanılan bir etikettir.

15– Alexa : Dünya üzerindeki tüm web sayfalarının, ziyaretçi bazlı SEO kriterlerine göre sıralamasını çıkaran bir servistir.

16– Dmoz : Dünyanın en büyük dizini olarak görülmektedir. Yapılan tüm işlemler dünya genelinde binlerce editör tarafından tamamen insan yönetimiyle kontrol edilip yönetilmektedir.

17– Keyword : Anahtar kelime anlamına gelir. Web sayfalarını üst sıralara çıkarmak için kullanılan anahtar kelimedir. SEO açısından web sayfalarının olmazsa olmazlarındandır.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.