SEO Hizmetinde Hosting Önemi

SEO Hizmetinde Hosting’in Önemi

Bu yazımızda sizlere SEO için olmazsa olmaz adımlardan bir tanesi olan hosting sağlayıcınızın  önemini anlatacağız. Hatırlatmadan geçemeyeceğim benim açımdan eğer iyi bir host sağlayıcınız yoksa diğer sitelerden 1-0  geride başlıyorsunuz.

SEO hizmeti verilecek olan bir site için hosting seçimi oldukça önemli bir kriterdir. Öncellikle hosting hizmeti alacağınız firmadan alacağın hosting hizmetinin kesinlikle paylaşımlı olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Aynı hosting de bulunan diğer sitelerin sizin ile kıyasladığınız kesinlikle unutmamalısınız. Bu durum arama motorlarında bulunan sıralamanızı etkileyecektir.
Sizlere önerim kullandığınız hosting’in sadece size özel olması yani kısaca bir sunucu sahibi olmanızı tavsiye eder ve bu sunucu üzerinden çalışmalarınızı devam ettirmenizi öneririm.

Peki makalenin başından beri anlattığım hosting nedir ve ne işe yarar? biraz ondan bahsedeyim.

Hosting’i kelime anlamı olarak barındırma olarak tanımlayabiliriz. Yani sizin bir web siteniz var ve bu web siteniz bir sunucu üzerinde ayakta duruyor.
Çok daha basit  anlatmak gerekirse web sitenizde bulunan resim, müzik, video vb gibi dosyaların tutulduğu yer diye biliriz.
Hosting hizmetleri adı taşıyan sunucular 7/24 online ve çok daha kapsamlı, gelişmiş ve normal kişisel kullanıcıların rahatlıkla ulaşamadığı bilgisayarlara denir.

Sunucuların içlerinde  barındırılan alan ve bölümler hosting terimi ile ifade edilmektedir. Bu sunucular ise “Datacenter” olarak adlandıralan büyük soğuk odalar içerisinde tutulmaktadır.  Datacenter olarak tanımladığımız hizmetlerde ise sistem mühendisliği, soğutma sistemi, jeneratör ve güçlü bir internet alt yapısına sahip olmadır. Tabi ki de güvenliğe ayrı bir parantez açmak gerekir bu konuda. Her şeyden önce dosyalarınızın ve sitenizin güvenliği önce gelmektedir. Aksi durumunda bunları sağlamayan firmalardan kesinlikle uzak durmanızda fayda vardır.

Misyon ve vizyona sahip olan hosting firmalarının web sitelerinde bu bilgilere ulaşabilir eğer bu bilgiler sınırlı ise canlı destek hattında sorularınızı sorabilirsiniz.

Buraya kadar anlattıklarımı toparlayacak olur isek

Tek bir sitenin barınacağı, şahsınıza özel hosting’e sahip olmanız.
Soğutma sistemi, jeneratör ve güçlü bir internet alt yapısının bulunması.
Güvenliği ön planda tutulması.
7/24 ulaşabileceğiniz firmaya özel canlı destek hattının bulunması.
Buraya kadar her şey tamam ise devam edelim

Yukarıda anlattıklarım dışında eğer Türkiye üzerinde hizmet vermeyi düşünüyorsanız kesinlikle kiraladığınız veya satın aldığınız sunucunun lokasyonunun Türkiye’de olmasında fayda vardır. Çünkü farklı bir ülkede barındıralan bir siteniz varsa sayfanıza ulaşmaya çalışan Türkiye Lokasyonlu ziyaretçiler tarafında geç açılacaktır. Ne kadar müşterilerinize yakın bir hostinginiz varsa sitenize o kadar daha hızlı erişim sağlanır. Aksi olması durumunda sitenizin yavaşlığından dolayı ziyaretçi kaybedersiniz buda arama motorları tarafından eksi puan olarak sitenize geri dönüş sağlar.

Bu makalemizde sizlere SEO da hosting tercihinizin öneminde kısaca bahsetmiş olduk.
Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.