SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir

İnternet dünyasında etkin pazarlama için kullanılan temel iki yöntem vardır. Bunlar SEO ve SEM dir. Bunlar birbirinden farklı araçlar olmasına rağmen amaçları aynıdır. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ’nun en temel amacı marka bilinirliliğini artırmak, site içeriklerini daha kaliteli bir hale getirerek sıralamalarda siteyi öne getirmek ve bunları ücretsiz olarak gerçekleştirmektir.

SEO = Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) olarak bilinen on-line pazarlama tekniğidir. SEO ’yu nadiren blog siteler kullansa da genellikle ticari firmalar internet dünyasında kendilerini tanıtmak için reklam aracı olarak kullanırlar. Kurumlar internet üzerinden daha sağlıklı tanıtım, organik arama popülerliği oluşturmak ve bunu ucuz maliyetlerle sağlamak için SEO ‘ya daha çok önem vermişlerdir.

Arama Motoru Optimizasyonu ‘nu bu denli önemli kılan nedir?

Bu soruya yanıt vermek gerekirse internet kullanıcı sayısının artması, teknoloji ve teknoloji altyapısının gelişmesi, reel pazarlar kadar sanal pazarlarında öne çıkması hatta daha da önemlisi internet üzerinden çok fazla kitleye aynı anda ulaşıp hitap edilmesi ticari kurumların internette faaliyet göstermesinin önem kazanması SEO ‘u önemli kılmıştır.

Real hayatta olduğu gibi internet mecrasında da rekabet vardır. Pazarlarda sektörün türüne göre çok düşük veya çok yüksek rekabetler oluşur. SEO ise burada kurumları diğer rakiplerine göre internet dünyasında bir adım önde başlatıp ve bir adım önde sürdürmesi için en etkili reklam tekniğidir.

Sağladığı organik arama trafik oranı kuruma bağlı gerçek müşteri kitlesini temsil etmektedir. Bu oranın yüksek olması kurumun sıralamadaki yerini öne getirir ve sıralamada lider kalmasında büyük rol oynar. Kurumun sıralamalar da üst sırada olması ise ticari faaliyetlerini ve müşterinin kuruma olan güvenini artırır. Şirketler bu etkenleri kalıcı ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirmek için sitelerini SEO yardımı ile optimize etmek durumundadır.

Yukarıda SEO ’nun önemini ve ne olduğuna dair kısa bir özet ile bahsetmeye çalıştım. Son olarak söylemek istediğim bir siteye SEO uygulamadan önce aşağıdaki etmenlere dikkat edilmelidir. Çünkü SEO uzun zaman ve çok emek isteyen bir yöntem olduğu asla unutulmamalıdır. Bunlar;

1) Web sitesinin başlangıçtaki arama motoru pozisyonu

2) Sektördeki rekabetin boyutu (anahtar kelime bazında)

3) Rakiplerin etkin SEO uygulayıp uygulamadıkları

4) Sitenin içeriği ve yoğunluğu (sayfa sayısı vb.)dur.

SEO ile ilgili aklınızda herhangi bir soru var ise bizimle iletişime geçebilir ve güncel bilgiler öğrenmek için bizi takip edebilirisiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.