Google Seo | Seo Denilince Akla Neden İlk Google Gelir ?

0
402
Google Seo Nedir

GOOGLE SEO NEDİR?

SEO denilince akla ilk olarak Google arama motoru geliyor. SEO dünyasında, Googlebotları, Google sıralama sonuçları, Google Algoritmaları, Google Dans gibi birçok terimin bahsi geçiyor. Peki, “Bunun sebebi nedir?” “Neden en çok Google’ın bahsi geçiyor?” diye herkes birazda olsa düşünmüştür. İşte bu yazımızda size bunun nedenini ve Google SEO ile ilgili bazı bilgiler vereceğiz.

Bunun asıl sebebi Google’ın tüm dünya genelinde kullanılması ve oldukça popüler olmasıdır. Yani birçok kullanıcının tarayıcı olarak Google’ı kullanmasıdır. Ve buna bağlı olarak yapılan tüm aramalarda sonuçların Google tarafından diğer kullanıcılara sunulmasıdır. Hal böyle iken bizde dâhil birçok SEO hizmeti veren firmalar daha çok Google’ı dikkate alarak çalışmalar yapıyor ve önceliği hep Google oluyor.

Google’ın bu devasa başarısı göz ardı edilecek bir şey değil, onlarda bunun farkında. Ve o da kendi içinde kullanıcılara daha sağlıklı ve doğru bilgi sunmak için bünyesine kayıtlı olan web sitelerini düzenli olarak kontrol ediyor. Kötü amaçlı, kalitesiz, bilgi hırsızlığı tespit ettiği siteleri kullanıcıların görmemesi için sıralamada gerilere atıyor. Hatta ve hatta kendince geliştirmiş olduğu cezalar ile cezalandırma yapıyor. Ki bunlardan en kötüsü Sandbox cezasıdır. Sandbox cezası Google’ın sizi diri diri gömdüğü cezadır. Google’ın cezaları hakkında bilgi almak için, Google Cezaları ve Nedenleri ile ilgili yazımıza göz atmayı unutmayın.

Google kendine ait koyduğu kuralları vardır ve bu kurallar sadece Google bünyesinde geçerlidir.  Bazen Google arama motorunda çıkan sonuçlar ile diğer arama motorlarında çıkan sonuçlar aynı olmayabilir. Bunun en temel sebebi de Google’ın kendine ait kurallarıdır. Google’ın sayfaları taramak için gönderdiği botları vardır. Botlar bazen “örümcek” olarak da adlandırılır. Googlebotları sitenize gelerek baştan sona tarar ve kendi kıstasları doğrultusunda sitenize puan verir. Bu puan ise sizin sıralamanızı belirler. Tabi ki bu puanın kaç olacağı sizin yaptığınız veya yaptırdığınız SEO çalışmaları doğrultusunda belirlenir.

ANTİ-SEO NE DEMEKTİR?

SEO demişken şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Anti-SEO yani diğer bir deyişle “Kötü SEO”, eğer rekabeti çok olan bir sektörde iseniz rakiplerinizin sizi geri sıralara itmek için yaptığı bir manipülasyon tekniğidir. Ya da sizin SEO işlemini yanlış veya abartarak yapmanızdan kaynaklı bir hatadır. Anti-SEO sonucunda siteniz bundan etkilenir ve Googlebotları tarafından değerlendirildikten sonra sıralamanız zaman içerisinde gerilemeye başlar.

Kısaca özetleyecek olursak Google, diğer rakiplerine göre piyasada açık ara önde ve yapılan SEO çalışmaları da çoğunlukla Google ’ı dikkate alarak yapılıyor. Sizde iyi ve doğru bir Google Seo çalışması yapmak istiyorsanız bu işi en doğru kaynaklardan öğrenmelisiniz. Ve öğrendiğiniz doğru bilgiyi, doğru bir şekilde sitenize uygulamalısınız. Eğer profesyonel bir yardım ile sitenize SEO çalışması yapmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SEO ve teknoloji ile ilgili yazılarımızın devamı için bizi takip etmeyi unutmayın. Ve aklınıza takılan her türlü soruyu bize yorum bırakarak bildirebilirsiniz. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.