Google Cezalarından Kurtulma

Bir önceki makalemizde Google cezalarından bahsetmiştik. Bu cezalara maruz kaldığımızda yapmamız gerekenler ya da en önemlisi bu cezalar bize uygulanmadan almamız gereken önlemler nasıl olmalıdır? Bunlardan bahsedeceğiz. Google cezalarından kurtulma işlemleri için öncelik olarak sitemizin ilk açıldığı zamandan itibaren kurallara aykırı işlemler yapmaktan kaçınmalıyız. Çünkü Google cezaları hakkında pek çok bilgi bulunmadığından tekbiri en başta almakta yarar vardır.

Her ceza birbirini tetiklediği için şu ceza için bunları yapmalıyız gibi cümleler kurmaktansa bütün cezaları barındıran unsurları açıklamak daha uygun ve bilinmeyen cezalar içinde önlem almış oluruz.

Google cezalarından kurtulma için yapılması gerekenler;

  • Sitenizin amacı her zaman ziyaretçiler üzerine kurulması lazım. Eğer ki ziyaretçileri hiçe sayıp sadece üst sıralara göz dikersek bir süre sonra Google tarafından ceza yememiz mümkün olacaktır.
  • Sitemizde oluşturacağımız bütün içerikler özgün yani kopya içerik olmaması gerekiyor. Google seo uyumlu siteleri sevdiğinden ve ziyaretçilere önem verdiğinden kalite ve faydalı siteler sunulmasını istemektedir.
  • İçeriklerin belirli zamandan sonra tekrar aynı içerik olarak paylaşılması ve içeriklerde kullanılan anahtar kelimelerin konu ile alakasız olması ceza almanızı sağlayacaktır.
  • Sitemiz yeni açılmış ve aşırı backlink kullanılıyor isek bu da ceza yememizi sağlamaktadır. Google yeni açılan sitelerde genellikle içerik ile bir yere gelmelerini sonra backlinkler sayesinde ilerlemelerini istemektedir.
  • Sitemizde bulunan linkler içeriğimiz ile alakalı olmalıdır. Örneğin sitemiz teknoloji üzerine kurulmuş ama backlinkler kasap ya da meyve gibi sitelerden geliyorsa bu linkler kaldırılmalıdır. Aşırı backlink te buradan gelmektedir. Site ile alakası olmayan yerlerden alınan linkler aşırı link olarak oluşup sitemizi kötü şekilde etkilemektedir.
  • Başka sitelerde yorum olarak atılan site linkleriniz seo açısından uygun görülmektedir. Bu siteler sizin sitenizle alakalı olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Alınan bu linkler sitenizde bulunan toplam linklerin %75ini geçiyorsa ceza alma riskimiz oldukça yüksek olmaktadır. Bu nedenle başka sitelerden gelen linklerinizi düzenli olarak kontrol etmekte yarar vardır.
  • Sitenizde bulunan düşük backlinkleri siliniz. Bu şu anlama geliyor backlink aldığınız sitelerin “ PageRank “ değeri düşük ise sitenizin değerini aşağıya çekecektir.
  • Aşırı reklam kullanılması ziyaretçileri oldukça zahmete sokmaktadır. Google, ziyaretçilere önem verdiğinden bu gibi durumları yerinde kullanmak gerekir. Her şey dozunda güzel olur fazlası her zaman zararlıdır.

Buna benzer birçok olay olabilmektedir. En kötü durum olarak görülen Sandbox’ ta kalan siteniz var ise bunu kurtarmak için bütün siteyi baştan aşağıya inceleyip kurallara aykırı işlemler var ise bunların düzeltilmesi gerekmektedir. Bu işlemler çok uzun sürebilir bu nedenle 301 yönlendirme ile yeni sitenizi Sandbox’ a uğramış sitenizin sayesinde yönlendirme yaparak kullanabilirsiniz.

Size göre emek vermeden hızlı olarak gerçekleşen durumlar var ise anlayın ki Google tarafından ceza yeme durumunda olabilirsiniz. Google cezalarından kurtulma en baştan önlem alınarak ilerlendiğinde hem kaliteli ve iyi sıralarda olan bir site hem de cezalara maruz kalıp vaktinizi cezadan kurtulmak için harcamazsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.