Google Cezaları ve Nedenleri

Google cezaları, Google tarafından internet sitelerine verilen cezalardır. Ceza nedenleri ve çıkışları kesin olarak bilinmemektedir. Bunun nedeni, Google bu konu hakkında detaylı açıklamalar yapmamaktadır. Ancak birçok sitenin sıkça rastladığı ve çözüm aradıkları bir takım cezalar vardır. Genel anlamda bu cezalardan bahsedebiliriz. Çünkü Google cezaları belirlerken “ Google algoritmalarını “ kullanarak işlemlerini gerçekleştirir. Bu işlemlerin sonucunda oluşan cezalar az da olsa bilinmektedir.Google cezaları

Kurallara uymayanlar cezalandırılır. “ sözünü baz alırsak, siteye verilen bu cezalar üst sıralara çıkmak için kullanılan basamakların bir anda zorlaştığını varsayabiliriz. Bu cezalar ziyaretçiler için oldukça önemlidir. Çünkü siteyi ziyaret edenler kalite bir içerik ile karşılaşmak isterler. Ne kadar kalite o kadar bilgi demektir. Üst sıralara gelmek için yapılan hile bazlı yollarla hem içerikleri öldürüyor hem de site kalitesini düşürmektedir. Google seo dostu siteleri sevdiğinden dolayı üst sıralara gelen kötü siteleri cezalandırıp, ziyaretçilere kaliteli, doğru ve faydalı siteler sunmaktadır.

Google cezaları şunlardan oluşur;

  • -30, -60, -90 cezası

Bu ceza, sitelerin sıralamasında oluşan bir cezadır.30 ila 90 arası bir sıralama düşüşü yaşanmasına sebep olmaktadır. Bunun nedeni kalitesiz linkler ve site içi optimazsyon için önem verilmemesi ya da hit almak için kullanılan bazı hileler ile bir anda hit yükselişi gerçekleşebilir sonra bu hitler kesilince bir anda sıralama düşmesi de gerçekleşebilir.

  • -900+ cezası

Bu cezayı aldığınızda Google’ nin sizi uyardığını anlayabilirsiz. -30, -60, -90 cezası gibi sıralamalarda geriye doğru çekmektedir. Ancak bu sıralama arayıp ta bulamayacağınız kadar geriye çekmektedir. Eğer siteniz kurallara aykırı ve optimazsyon için çekidüzen vermezseniz “ sandbox cezası “ na maruz kalabilirsiniz.

  • Kopya ve İçerik cezası

Günümüz hayatta birçok site özgün içerik yazmaktansa kopya içerik ile emek vermeden sitelerini farklı sitelerin içeriklerinden oluşturmaktadır. Google orijinal ile kopya içeriği Trustrank sistemi ile kolayca ayırt etmektedir. Bu cezaya maruz kalan siteler ilk zamanlarda üst sıralarda yer alırken bir anda aşağıya çekilmektedir.

  • Bomb cezası

Sitenizin üst sıralarda yer aldığı bazı kelimelerde gerilemesidir. Bunun sebebi gerilemeye geldiğiniz kelimelere sebep olan linklerden çok fazla bulunmasından kaynaklanmaktadır.

  • Cloaking

Ziyaretçilerin umursanmadığı tek amaç Seo olup üst sıralara gelmek için anlamsız, umursamaz, güvenilir olmayan bilgileri bize sunan siteleri karşısına alan bir cezadır. Google bu tarz siteleri cezalandırmak için ziyaretçilere “ Şikayet Sayfası “ oluşturmuştur.

  • Sandbox

Google’ nin en acımasız olduğu bir ceza türüdür. Sandbox’ a düşen siteler ani hit kayıpları, index kayıpları, arama sıralamalarında oldukça aşağılara düşme hatta hiç gözükmeme gibi durumlara yer vermektedir. Sandbox’ a girmek kolaydır ancak çıkmak aylar ya da yıllar almaktadır. Çünkü sandbox’ tan çıkmak sabir işidir. Bu cezaya sebep olan etkenler; sitenin yeni açılmasına rağmen aşırı backlink kullanması, kopya içerikleri sitede paylaşmak gibi olaylar sandbox’ ı tetikler.

Diğer cezaların en son durağı sandbox’ tur. Diğer cezalar bilgilendirmek, uyarmak anlamında siteye verilen bir cezadır. Asıl olay bu cezalardan ders alınmazsa son ceza olarak sandbox verilmektedir. Google cezaları için en yoğun bu cezalardan söz edebiliriz.

Konuyla bağlantılı bir sonraki yazımız olan “ Google Cezalarından kurtulma “ başlıklı makalemize göz atmayı unutmayınız…

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.