Backlinkler Seo'nun Vazgeçilmezidir

Arama sonuçlarında üst sıralara gelmemizde birçok etken vardır. Bunlardan bir tanesi de backlinklerdir. Google arama sonuçlarında üst sıralarda gelmemizde önemli rol oynarlar. Backlinkler tam anlamıyla reel hayattaki karşılığı kefil olmaktır. Google sizi değerlendirirken size kimin kefil olduğunu ve sizin kime kefil olduğunuzu inceleyerek puan verir. Bu puan arama sonuçlarındaki sıralamanızı etkiler. Backlink alınıp veya verilirken birçok önemli hususa dikkat edilmesi gerekir. Backlink almak sitemizin içeriği ile ilgili dışardan rakiplerden ve dost sitelerden alınan linklere denir. Backlink vermek ise dışardan içeriğine güvendiğimiz kendi sektörümüzle alakalı sitelere verdiğimiz linklere denir. Bu yazımda backlink alırken ve verirken nelere dikkat edeceğimizi kısa notlarla paylaşacağım.

Backlink alınırken aldığımız sitenin ilk önce içeriğine ve güvenilir olmasına dikkat etmemiz gerekir. Çünkü Google arama sonuçlarındaki sıralamayı oluştururken sitenize backlink veren siteleri inceleyerek analiz edip sizin sıralamadaki yerinizi değerlendirir. En değerli backlinkler link çıkışı az olan ve site içeriği kaliteli olan sitelerden alınan backlinlerdir. Backlink alırken sitenin türü ve uzantısı da backlinklerin kalitesini etkiler. Ticari sitelerden alınan backlinklere göre daha değerli backlinkler .gov .edu ve.k12 uzantılı backlinklerdir. Çünkü bu uzantıya sahip olan sitelerin ziyaretçi trafiği çok yoğun, içerik bakımından kaliteli ve kar amacı gütmeyen sitelerdir.

İçerik bakımından kaliteli olması demek; içerdiği bilgiler insanlara fayda sağlamalı ve doğru bilgileri ilgi çekici bir şekilde optimize edilmiş görsellerle desteklenmesi demektir.

Backlinkler alırken dikkat edeceğimiz noktalardan birkaçı şunlardır:

  1. Trustrank değeri
  2. Sitenin pagerank değeri
  3. Sitenin aldığı backlinklerin kalitesi
  4. Çok backlink veren sitelerden alınmaması
  5. Backlink alan ve veren siteler arasında içerik uyumluluğu
  6. Backlinklerin kalıcı(uzun süreli) olması
  7. Link çeşitliliğinin olması(farklı uzantılı sitelerden .net .com .edu .org .k12 vb. yerlerden backlink alınması)

Backlink alırken ve verirken dikkat edilecek en önemli hususlardan bir tanesi de dofollow ve nofollow ‘dur. Unutmadan hemen bahsetmek gerekirse GOOGLE için dofollow ile alınan backlink’ler nofollow ‘a göre daha değerlidir.

Dofollow sitenize referans olan yani siteye kefil olan sitelerdir. Dofollow ’lu link verirken ve alırken sitenin içeriğine ve güvenilir olmasına dikkat etmemiz gerekir. Dofollow ‘lu link alımını ve dışarıya vermeyi abartmamak gerekir. Sitemizdeki alınan ve verilen bütün backlink’lerin dofollow olması sitemizi doğal göstermeyeceğini unutmayınız.

Nofollow ise sitenize kefil olmayan ve Google botuna “bu linki takip etme” komutunu veren bir link özelliğidir. Nofollow verilen sitelere Google Pagerank ve bağlantı metni aktarmaz. Nofollow spam gönderilerini uzak tutarken sitenizin istemeden web de yer alan kötü komşulara Pagerank aktarmasını da engellemiş olur.

Nofollow nerelerde kullanılır:

  1. Link verilen siteye (içeriğe) güvenilmediğinde
  2. Sponsor link, reklam vb. ücretli bağlantılarda
  3. Oturum açın, kayıt olun vb. site üye kayıt linklerinde no follow kullanılmalıdır.

Son olarak önemle vurgulamak istediğim backlink alırken her zaman site içeriği kaliteli ve link çıkışı az olan sitelerden alınmalıdır. Backlink verirken çok fazla link çıkışı yapılmamalı ve verdiğiniz siteler güvenilir olmalıdır.

SEO ile ilgili aklınızda herhangi bir soru var ise bizimle iletişime geçebilir ve güncel bilgiler öğrenmek için bizi takip edebilirisiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.