Anahtar Kelime Seçiminde Dikkat Edilecekler

Etkili bir SEO’da kilit noktalardan bir tanesi de anahtar kelime seçimidir. Anahtar kelime seçiminde dikkatli davranılmalı ve özenilmelidir. Seçtiğimiz anahtar kelimeler sektörümüzle alakalı bizi arama sonuçlarında üst sıralara getirebilecek popüler kelimelerden oluşmalıdır.

Anahtar kelimeler Google, Yandex, Bing vb. arama motorlarında organik arama trafiğinin yoğunluğunu arttırmak için kullanılan SEO’nun vazgeçilmez bir özelliğidir. Kelimelerin kaliteli ve içeriklerle uyumlu olması siteyi arama sonuçlarında üst sıralara getirerek bizi daha çok kullanıcıya ulaştırır ve bu da sitemizin popülerliğini ve bilinirliğini arttırır.

Anahtar kelimeler bulunduğumuz sektöre göre kullanım yoğunluğu değişir. Rekabetin yüksek olduğu sektörlerde içerik içinde kullanım oranı (max. % 2-3) düşük ve kelimelerin ücreti oldukça yüksektir. Bundan dolayı anahtar kelime seçiminde dikkat edilecek bir diğer önemli husus rakip analizidir. Burada rakiplerimizin kullandığı içerikler ve anahtar kelimeler sıkı şekilde incelenmelidir.

Anahtar kelimeler tek kelimeden oluşmak yerine birkaç kelime grubundan oluşması sıralamalarda öne gelme ihtimalimizi rakiplerinize göre daha yüksek tutar. Çünkü arama motoru tek kelimeyi baz almayıp birden çok kelimeye odaklanarak arama yapar. Rakiplerimizin diğer kelimeleri kullanmaması sonucunda sıralamalarda rakiplerimizin önüne geçmemizi sağlar.

Rekabetin yüksek olduğu sektörlerde anahtar kelimeleri içerik içinde kullanırken oranının %2-%3 üstünde olmayacak şekilde belirlenmelidir. Nedeni ise fazla anahtar kelime kullanımında Google kendisinin manipüle edildiğini düşünerek sizi ödüllendirmek yerine cezalandırmasıdır.

Peki rakiplerimizin anahtar kelime seçimlerine nasıl ulaşabiliriz? Bunun 4 yöntemi vardır;

  1. Web tarayıcıdan rakibin web sitesine girilerek sayfa kaynağı görüntülenip açılan pencereden keywords kelimesi aratılarak oradaki kullanılan anahtar kelimeleri görebiliriz.
  2. Google Adwords ile sektörle alakalı popüler anahtar kelimeleri bulabiliriz. Bu kelimelere Adwords’un “anahtar kelime planlayıcısı” sayfasından gerekli adımları gerçekleştirerek ulaşabiliriz.
  3. Google Trends ile anahtar kelimelerin profesyonel bir şekilde seçimi için ilgili konular bölümüne girerek orada bulunduğumuz sektörü seçerek arama yaptırabiliriz. Bu kısım popüler ve rakibe giden trafiğin akışı için gerekli olan kelimeleri barındırır ve bize kelimeleri kullanım yoğunluğuna göre sıralar.
  4. Semrush, Ahrefs ve Alexa vb. rakip analizi yapan araçlar ile de anahtar kelimelere ulaşılabilir.

Şunu unutmamalıyız ki Google’da sektör ile ilgili en fazla aranan kelimeleri bulmak ve bunları doğru şekilde kullanmak SEO’da rakibe karşı kullanabileceğimiz en etkili silahtır.

SEO ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru var ise bizimle iletişime geçebilir ve güncel bilgiler öğrenmek için bizi takip edebilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen adınızı giriniz.